Taşeron Çalışan Kadroya Geçince Dul Maaşı Kesilir Mi?

Eşi vefat edenlere bağlanan ölüm aylığı için sadece evlenmemek gerekiyor. Dolayısıyla kendi çalışmalarından dolayı maaş alan ya da emekli olan kadın ya da erkek sigortalılar evlenmedikleri sürece eşlerinden maaş alabiliyor. Anneniz de maaş almaya devam edecek. Ancak geliri olduğu için maaş bağlanma oranı düşüyor. Kadroya geçme konusu ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Bu konudaki yasa Meclis’e kısa sürede sevk edilecek. Konulan şartları taşıyorsa 4D’li olarak kamuda işçi statüsüne geçecek.

İŞE İADEDE 1 AY SÜRE VAR?

01.04.2017 tarihinde girdiğim iş yerimden 31.12.2017 tarihi itibariyle çıkışım verildi. Tazminat ve maaş alma hakkım var mıdır?

İşe iade davası açabilir miyim?

Kıdem tazminatı alabilmek için aynı işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışmış olmanız gerekiyor.

Dolayısıyla sizin çalışma süreniz 9 ay olacağından dolayı kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak en az 6 ay çalışmış olduğunuz için ihbar tazminatı imkanınız var. Bu durumda size bildirimin çıkış tarihinden 4 hafta önce yapılması lazım. İşe iade hakkı için de bazı şartlar var. Öncelikle işyerinizin şubeleriyle birlikte 30 ve daha fazla işçi çalıştırması gerekiyor.

Sizin de en az 6 aylık kıdeminiz olması lazım ki siz bu süreyi doldurmuşsunuz. Ancak işe iade için fesih tarihinden itibaren en fazla 1 ay içinde başvuru şartı var. Bu süreyi geçirirsiniz hakkınızı kaybedersiniz.

NE ZAMA N EMEKL İ OLURUM

05.10.1990 tarihinde sigortalı olarak işe başladım.

6200 günüm var. Ne zaman emekli olurum?

25 yıl 52 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Yıl ve prim dolmuş.

Yaşınızı yazmamışsınız. Yaşınızın dolduğu gün emekli olursunuz.

1974 doğumluyum.

01.11.1994 tarihinde sigortalı oldum. Halen çalışıyorum.

Primim tamam.

20 yıl 51 yaş ve 5750 gün şartlarınız var. Yıl dolmuş. Prim tamamsa, 2025 yılında emekli olursunuz.

Kaynak:Yeniasır

faruk erdem 

Bir Cevap Yazın