2018 Yılı Üç Aylar (Receb, Şaban, Ramazan) Ne Zaman Başlayacak? Üç Ayların Başlangıcı Ne Zaman?

 2018 Yılı Dini Günler Takvimi belli oldu. Buna göre Üç Ayların başlangıç tarihi de belli olmuş oldu. Dini günler müslüman vatandaşlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü vatandaşlar dini günlerde davranışlarına, yaptıkları ibadetlere bir parça daha önem verirler.Müslümanların en önemli zaman dilimlerinden birisi olan 3 aylar 19 Mart 2018 tarihinde başlayacak. Receb, Şaban ve Ramazan Ayından oluşan üç aylar islamın ilk dönemlerinden beri manevi açıdan büyük önem taşımaktadır. Receb Ayı içerisinde Regaib ve Miraç Kandilleri de bulunmaktadır. 2018 Yılı Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe gününe, 13 Nisan 2018 Pazar gününe ise Miraç Kandili denk gelmektedir. Şaban Ayı 17 Nisan 2018 Salı günüdür. Şaban Ayı içerisinde bulunan Berat Kandili ise 30 Mayıs 2018 Pazartesi günüdür. 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü ise Ramazan Ayı’nın ilk günüdür. 10 Haziran 2018 Pazar günü Kadir Gecesi’dir. 14 Haziran 2018 Perşembe Günü ise Arefe günüdür.

 

Taşerona Kadroda Esas Alınacak Tarih Belirlendi

Kamuajans.com – Buna göre; kadroya geçirilecek kişilerde belirli bir süre o kamu kurumunda çalışmış olma şartı da aranmayacak. Aynı şekilde yaş, eğitim düzeyi gibi kriter de söz konusu değil.

5 ARALIK İTİBARIYLA

Kadroda esas alınacak tarih 5 Aralık 2017. Bu tarih itibarıyla herhangi bir kamu kurumunda taşeron işçisi olarak çalışıyor olup olmamak kadro için yeterli. Asıl iş, yardımcı işin yapılıp yapılmadığına da bakılmayacak. Bir başka ifadeyle KİT’ler hariç kamudaki ve belediyelerdeki taşeron işçilerinin tümü kapsama alınacak. Sürekli çalışmak yeterli olacak.

YENİ İMKANLAR

Taşeron işçiler kamu işçisi statüsüne (4D) geçirilen kişiler başlangıçta mevcut şartlarla kadroya alınacak. Ancak bu işçilerin ileride vakti saati geldiğinde toplu iş sözleşmesi yapılırken pazarlık hakkı olacak. Bu anlamda mevcut maaşların ve özlük haklarının iyileştirilmesi söz konusu. En önemlisi iş güvencesi olacak. Ocak öncesi işlem tamamlanırsa yeni yılda yüzde 3.5 zam da alacaklar.

2433 LİRADAN BAŞLIYOR

Kamudaki 450 bin taşeron işçi, kadroya geçince yılda 2 maaş tutarında (52 günlük) ikramiye alacaklar. Bu ödeme her yıl yapılacak. Genelde dini bayramlar öncesinde 2 taksit halinde yapılan ödeme, işçinin mevcut maaşına göre hesaplanacak. Asgari ücretli bir taşerona 2433 lira, 2000 lira maaş alana 3466 lira, 3500 lira maaş alana ise 6066 lira ikramiye ödenecek.

Posta 

Taşeron Çalışan Kadroya Geçince Dul Maaşı Kesilir Mi?

Eşi vefat edenlere bağlanan ölüm aylığı için sadece evlenmemek gerekiyor. Dolayısıyla kendi çalışmalarından dolayı maaş alan ya da emekli olan kadın ya da erkek sigortalılar evlenmedikleri sürece eşlerinden maaş alabiliyor. Anneniz de maaş almaya devam edecek. Ancak geliri olduğu için maaş bağlanma oranı düşüyor. Kadroya geçme konusu ise önümüzdeki günlerde belli olacak. Bu konudaki yasa Meclis’e kısa sürede sevk edilecek. Konulan şartları taşıyorsa 4D’li olarak kamuda işçi statüsüne geçecek.

İŞE İADEDE 1 AY SÜRE VAR?

01.04.2017 tarihinde girdiğim iş yerimden 31.12.2017 tarihi itibariyle çıkışım verildi. Tazminat ve maaş alma hakkım var mıdır?

İşe iade davası açabilir miyim?

Kıdem tazminatı alabilmek için aynı işyerinde en az 1 yıl süreyle çalışmış olmanız gerekiyor.

Dolayısıyla sizin çalışma süreniz 9 ay olacağından dolayı kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak en az 6 ay çalışmış olduğunuz için ihbar tazminatı imkanınız var. Bu durumda size bildirimin çıkış tarihinden 4 hafta önce yapılması lazım. İşe iade hakkı için de bazı şartlar var. Öncelikle işyerinizin şubeleriyle birlikte 30 ve daha fazla işçi çalıştırması gerekiyor.

Sizin de en az 6 aylık kıdeminiz olması lazım ki siz bu süreyi doldurmuşsunuz. Ancak işe iade için fesih tarihinden itibaren en fazla 1 ay içinde başvuru şartı var. Bu süreyi geçirirsiniz hakkınızı kaybedersiniz.

NE ZAMA N EMEKL İ OLURUM

05.10.1990 tarihinde sigortalı olarak işe başladım.

6200 günüm var. Ne zaman emekli olurum?

25 yıl 52 yaş ve 5525 gün şartlarınız var. Yıl ve prim dolmuş.

Yaşınızı yazmamışsınız. Yaşınızın dolduğu gün emekli olursunuz.

1974 doğumluyum.

01.11.1994 tarihinde sigortalı oldum. Halen çalışıyorum.

Primim tamam.

20 yıl 51 yaş ve 5750 gün şartlarınız var. Yıl dolmuş. Prim tamamsa, 2025 yılında emekli olursunuz.

Kaynak:Yeniasır

faruk erdem 

Hicri Rebiül-Evvel Ayında Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Kamuajans.com –  Mevlid kavramı sözlükte “doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı” anlamlarına gelmektedir. Mevlid Arapça’da “ve-le-de” kökünden türetilmiş bir kavramdır. İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük Peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in doğum gününü bu yıl 11 Aralık Pazar gününü 12 Aralık Pazartesi’ye bağlayan gecede idrak edeceğiz.Kamerî ayların üçüncüsü; Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Rebiülevvel ayı müslümanlar için önemli bir gelişmenin yaşadığı aydır. İslam aleminin Peygamber’i Hz.Muhammed (s.a.v) doğumu bu ayda gerçekleşmiştir.

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) bu ay içerisinde dünyaya gözlerini açmış ve şereflendirmiştir.

Rebiülevvel Ayının ibadetleri Tesbihleri

*En’am suresi akşam ile yatsı arası 12. gece dahil, Rebiülevvelin birinci gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar da okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

Rebiülevvel ayının ilk gecesinde yapılması gerekenler

*İki Rekat Sünnet: İlk rekâtında fatihadan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında da ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz eda edilir.

Rebiülevvel Ayının On İkinci Gecesi yapılması gerekenler

İki Rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha’dan sonra ” Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke bi gafilin amma yağmelun” ikinci rekatında da “Vağbud Rabbeke hatta ye’tiyekel yakin.” ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki defa daha tekrar secde edilir. Ve her secde de yedişer defa (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra, seccadede oturulken 7 defa “Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh” okunur.